Skip to main content

Easy Stromboli-$0.26/serving!

We love pizza in my house and so I usually include homemade pizza at least once in my two-week menu plan. Occasionally I will shake it up a bit and do Stromboli in stead. I use the same pizza crust recipe-which is so easy!


I had a little trouble figuring out the cost per serving for this recipe. So I figured out the approximate cost for my ham, pepperoni, flour and cheese. One bag of flour costs me about $1.50, there are about 20 cups of flour in a bag so that's how I figured out my flour cost. This could change what kind of flour you use, what you use in your filling and where you buy your ingredients. But I doubt it would vary too much! The cost of the other ingredients were based on how much I actually used. Of course this will cost more up front if you don't have those ingredients on hand, but you only need a little of each.

Flour $0.10
Pizza sauce $0.06
Pepperoni $0.40
Ham $0.40
Mozzarella Cheese $0.33
Total $1.29/5 servings=about $0.26/serving!




Stromboli is so easy to make that I hope you will give it a try! Don't be intimidated if you have never made pizza dough. You don't have to do much at all with this recipe.

Easy Stromboli








Dough:
1 (1/4 oz) package dry yeast (or 2 1/4 teaspoons)
1 cup warm water
2 3/4-3 cups all purpose flour
2 T olive oil
1 tsp sugar
1 tsp salt
Filling:
pepperoni
thin sliced ham
1 cup mozzarella cheese
1 egg white
1 tsp water
garlic salt
pizza sauce for dipping


Dissolve yeast in warm water until bubbly. Add rest of dough ingredients. Mix with a spoon until fully combined. Cover with a damp cloth and let rest for 10 minutes.

Place on parchment paper sprayed with cooking spray. Roll out into a large rectangle. Layer with pepperoni, ham and cheese.Lift the parchment paper on each long side and peel back the dough, meeting both sides together and pinching to close. Close up the dough on the ends. Carefully flip the whole stromboli over so that seams are facing down.

Mix 1 egg white with 1 tsp water and brush egg white on top of dough. Sprinkle top with garlic salt to taste. (This is an optional step. The egg wash helps the top brown better and the garlic salt just adds flavor. I have made stromboli before and not done this step.)

Place in a preheated oven at 425 degrees and cook for 15-20 minutes.



Let me know how you would change it up! I have made it with salami in the filling too and that is delicious!

Thrifty Thursday Button

Comments

  1. >26 centS a meal? That is super frugal! You know that I have never made stromboli but you make it look so easy and inexpensive that I am going to make some this weekend! Thanks for sharing! #HomeMattersParty
    Jeannee~shepherdsandchardonnay.com

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks! Well, it's per serving. Maybe about $1.30 for the whole meal, not counting sides.

      Delete

Post a Comment

Leave me a comment!

Popular posts from this blog

My $100 Kitchen Cabinet Makeover!

I'm so excited to share today's post. It's something I've been working on for about 2 months, on and off. But it is finished and so today I'm sharing how we renovated our kitchen cabinets for about $100. When we bought our house in a little over a year ago, I fell in love with the kitchen just by the listings photos. UPDATE!!! Check out this  post to see how I also stained my island! It was HUGE and there was about a billion cabinets. The kitchen in our old house was a pretty good size also and I knew I would not be content with a smaller kitchen. So these pictures sold me. We bought the house and moved in and I lived with the kitchen for awhile but the cabinet color was really bugging me. I liked the counter tops well enough but they clashed with the cabinets. We did not have the money to replace all those cabinets so the next decision was to either paint or stain them. I stumbled upon General Finishes Gel Stain and thought the id...

$5 Laundry "Room" Update

I don't have a laundry room. I have a laundry closet right off the kitchen. I actually love it there because it is so convenient to keep laundry going through out the day. I wish it was a little bigger and I have future plans down the road, but for now I have to keep it organized or there is just not enough room for it all! Here was the state of my closet before. Not too bad, but there were things in there that shouldn't be in there (a sprinkler??) and it just was cluttered. Not to mention plain and boring. I think I've mentioned before on here how much I love Dollar Tree. If not, I'll say it now. I love Dollar Tree! They have some of the cutest stuff! So I went there today to find some things to organize this with. Here's what I came up with. I bought the 3 aqua colored baskets today and the green and gray tray I was already using.  I wiped everything down and got to work. This is what it looks like now. The two hanging ...

Mixes to DIY to Save Time, Money and Eat Better

Lately, I have been wanting to start making more things from scratch. It saves a little bit of money and it's so much better for you. So I figured I would start simple and try homemade pancake mix and homemade instant oatmeal packets. We eat both of these quite a bit, and I'm starting to not like any store bought pancake mix and making from scratch all the time is starting to get annoying! Here is the instant oatmeal recipe I used. The only thing about this recipe that I might change next time is that 1/2 cup of mix per bag is a little too much oatmeal in one sitting for me. My husband likes it. But next time, I might only put 1/4 cup mix in each bag.  We are reusing the bags since the same thing is going to go right back in  them again. I use 2/3 cup water for each bag. Here  is the pancake mix I used. And I will have to say, I haven't used this recipe yet since I've made it, but it was a simple recipe.  What other items would ...